Wyświetlone zostało 500 ostatnio wprowadzonych do katalogu pozycji (nowe nabytki). Zostały one posortowane malejąco po numerze inwentarzowym. Pozycje można tylko przeglądać, nie działa w tym trybie wyszukiwanie.
Tatiana Wasiliewna Makarowa od najmłodszych lat jest niesforna, uparta i nie przejmuje się konwenansami. Najmłodsza z czwórki rodzeństwa, dorasta w kochającej się ziemiańskiej rodzinie, w majątku niedaleko Kowna, ale jej najlepszymi przyjaciółmi są dzieci zarządcy folwarku oraz syn kowala z pobliskiej wsi. To z nimi przeżywa młodzieńcze rozterki i słodko-gorzki smak pierwszej miłości. Jej świat zmienia się diametralnie, gdy dziewczyna poznaje kadeta Pawła Orłowskiego, przyjaciela swojego brata ze szkoły wojskowej w Wilnie. Przystojny młodzieniec kompletnie nie zwraca na nią uwagi, co krnąbrną pannę niezwykle irytuje. Oboje nie podejrzewają, że w przyszłości ich losy splotą się jeszcze wielokrotnie.
Tymczasem szczęśliwe lata familii Makarowów przerywa wojna rosyjsko-japońska, na którą zostają wysłani dwaj bracia Tatiany, oraz pożar w majątku, który zmusza ich do porzucenia sielskiej scenerii ukochanego Kormiałowa. Przyzwyczajona do beztroskiej codzienności Tania zaskakująco szybko przystosowuje się do nowego życia i wyrasta na samodzielną i zaradną młodą kobietę, która wpada na szalony pomysł wyprowadzki od rodziców i przeniesienia się do Warszawy.
Małgorzata Garkowska z ogromną wrażliwością odmalowuje barwny obraz przełomu XIX i XX wieku w opowieści, w której miłość zyskuje nie tylko romantyczne oblicze, ale również zmusza do wyrzeczenia się własnych pragnień dla dobra ukochanej osoby. Czy Tatiana, utalentowana pianistka, zdoła podjąć naukę w warszawskim konserwatorium? Jak wpłyną na nią znajomość z szarmanckim lekkoduchem Fiodorem Buninem i ponowne spotkanie z porucznikiem Orłowskim? Kiedy spełni się jej jedyne marzenie, wszystko stanie się jasne.
Niezwykły talent, wyrazista postać. Kim był, że każdy chciał się z nim zaprzyjaźnić?
Brał wszystko na dystans - może z wyjątkiem studiów aktorskich, do których pchała go potężna siła artystycznego powołania. Grał postaci zadumane jak Jańcio Wodnik czy Stanisław Japycz z Rancza - ale nawet pancerniak Gustlik był typem refleksyjnym.
Korzenie miał na Śląsku, ale w warszawskiej Falenicy założył swoje drugie rodzinne gniazdo. Po spektaklach pędził do domu i zapominał o uroku scenicznych desek - wolał obrabiać deski na budowę i przyuczać dzieci do bycia "złotą rączką".
Autorka miała tę książkę napisać razem z Franciszkiem. Nie zdążyli. Zatem po jego śmierci, aby dopełnić zobowiązanie, wyruszyła z mikrofonem do bliskich artysty. Rozmawiała z synem Piotrem i córką Iloną, z najbliższymi krewnymi i sąsiadami aktora, a także z przyjaciółmi z artystycznego świata, jak Daniel Olbrychski, Jan Jakub Kolski czy Kazimierz Kaczor. Dała nam wielobarwną mozaikę opowiadań i oryginalny portret tego niezwykłego człowieka.
UWAGI:
W obrębie wydania dodruk. Na okładce: Poznajcie mojego tatę, Piotr Pieczka. Oznaczenia odpowiedzialności: Katarzyna Stoparczyk.
Jack i jej mąż Gabe to najlepsi w branży testerzy systemów zabezpieczeń. Jedno z rutynowych zleceń wymyka się jednak spod kontroli zawodowców i gdy kobieta wraca do domu, znajduje w nim martwego męża.
Policja ma jedną podejrzaną - Jack.
Podczas ucieczki Jack musi zdecydować, komu może ufać i jak daleko jest gotowa się posunąć. Czy uda jej się odkryć prawdę, zanim zostanie schwytana przez swoich prześladowców?
UWAGI:
Na okładce: Nie schowasz się przed wrogiem, który jest wszędzie. Oznaczenia odpowiedzialności: Ruth Ware ; przełożyła Anna Tomczyk.
Kareena Mann marzy o historii miłosnej rodem z bajki. Pragnie gorącego uczucia - jak to, które połączyło jej rodziców. Jednak zamiast przeglądać aplikacje randkowe, woli odnawiać swój zabytkowy samochód. Kiedy ojciec ogłasza, że sprzedaje rodzinny dom, Kareena zawiera z nim układ: jeśli zaręczy się w ciągu czterech miesięcy, dom trafi do niej. Jej szanse na znalezienie bratniej duszy spadają do zera.
Doktor Prem Verma marzy o wybudowaniu własnej kliniki. Jednak po viralowej sprzeczce, która negatywnie wpłynęła na jego wizerunek, traci najważniejszego inwestora. Może jednak uda mu się wyjść cało z kłopotów, jeśli pokaże wszystkim, że wcale nie ma serca z kamienia. Postanawia więc za radą wścibskich, lecz sympatycznych ciotek przekonać Kareenę, żeby pomogli sobie nawzajem.
UWAGI:
Na okładce: Miłości nie można wykryć na EKG. Oznaczenia odpowiedzialności: Nisha Sharma ; przełożyła Karolina Bochenek.
PORUSZAJĄCA OPOWIEŚĆ O BÓLU, CIERPIENIU I STRACHU, ALE TAKŻE O WIELKIEJ MIŁOŚCI, POŚWIĘCENIU I NIEGASNĄCEJ NADZIEI.
Apolonia Dobkowska miała odziedziczyć wielki majątek ziemski, wyjść za mąż i wieść szczęśliwe życie. Niespodziewanie zimą 1940 roku została wraz z całą rodziną wsadzona do towarowego pociągu i wywieziona pięć tysięcy kilometrów od domu. Młoda dziewczyna zmieniła pokoje swojego dworu w Szczepankowie na zmarzniętą ziemię Syberii.
Apolonia podejmie nieludzki wysiłek, aby zapewnić przetrwanie swojej rodzinie, a zwłaszcza młodszemu bratu. Gdy pozostawiony w Polsce ukochany nie daje znaku życia, a wizja powrotu do kraju coraz bardziej się oddala, Apolonia zaczyna szukać szczęścia tam, gdzie pozornie nie powinna go odnaleźć - w ramionach zakochanego w niej Andrieja. Po zakończeniu wojny nadchodzi długo wyczekiwany moment powrotu do kraju. Czy życie napisało dla tej historii szczęśliwe zakończenie?
UWAGI:
W copyright nazwa autorki: Anna Kłosińska-Rybakiewicz. Oznaczenia odpowiedzialności: Anna Rybakiewicz.
Asy : czego może nas nauczyć aseksualność Tytuł oryginału: "Ace : what asexuality reveals about desire, society, and the meaning of sex,". "Czego może nas nauczyć aseksualność "
"Witajcie w świecie asów" - pisze Angela Chen, rozpoczynając intrygującą opowieść o rozterkach i problemach ludzi, którzy nie odczuwają pociągu seksualnego. Swoje własne doświadczenia uzupełniła rozmowami z niemal setką osób, które podobnie jak ona identyfikują się jako aseksualne. Niektóre z nich czują obrzydzenie na myśl o seksie, inne regularnie współżyją z partnerem, by budować więź emocjonalną, jeszcze inne szukają ekstremalnych doznań erotycznych. Łączy je trudność związana z tym, jak wyjaśnić komuś z zewnątrz brak pociągu seksualnego. A często także ulga, jaką poczuły, gdy zrozumiały, że są aseksualne i mogą "tak po prostu" nie uprawiać seksu: że nie tracą ważnego doświadczenia, nie są oziębłe, zahamowane ani konserwatywne. I że ich wartość wcale nie musi być związana z aktywnością seksualną.
Asy to wielowarstwowa opowieść o współczesnej seksualności i budowaniu intymności na innych zasadach. Książka Angeli Chen pozwala zakwestionować wszystko, co do tej pory traktowaliśmy jako pewnik, i spojrzeć ze świeżej perspektywy na erotykę i pożądanie w społeczeństwie, w którym seks przeniknął już niemal do każdej dziedziny życia
UWAGI:
Na okładce: Czego może nas nauczyć aseksualność. Bibliografia na stronach 305-306. Oznaczenia odpowiedzialności: Angela Chen ; przełożyła Aleksandra Kamińska.